دانشگاه های استانبول

دانشگاه های استانبول

 

انواع تحصیلات دانشگاهی در کشور ترکیه

۱- تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

در بحث اعزام دانشجو به ترکیه متقاضیان برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی در صورتی می توانند اقدام کنند که مدرک دیپلم ۱۲ ساله را در دست داشته باشند و در آزمون های ورودی این مقطع که از طرف دانشگاه ها برگزار می شود قبول شوند. تحصیل در مقطع لیسانس در ترکیه حدود ۴ سال به طول می انجامد و عموما به زبان ترکی می باشد اما برای دانشجویانی که به زبان ترکی تسلط ندارند آموزش زبان ترکی گذاشته می شود. افراد می توانند در رشته های مختلف به شرط قبولی در آزمون های ورودی که از طرف این دولت برگزار می شود تحصیل نمایند. تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه حدود ۶ سال به طول می انجامد. در مقطع لیسانس ترکیه دانشجویان حدود ۱۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند.

۲- تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس بر خلاف مقطع لیسانس آزمون ورودی کلی ندارد اما هر دانشگاهی ممکن است در سال دو بار آزمون ورودی مربوط به رشته های مورد نیاز خود برگزار کند. متقاضیان می توانند در صورت قبولی در رشته مورد علاقه خود در این کشور ادامه تحصیل دهند. دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس در رشته های مختلف دانشجو می پذیرند. اما هزینه ها در دانشگاه های ترکی زبان و انگلیسی زبان متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان در هفته حدود ۲۰ ساعت اجازه دارند در مقطع فوق لیسانس به صورت پاره وقت در ترکیه کار کنند. طبیعتا افرادی که مسلط به زبان ترکی باشند راحت تر می توانند کاریابی کنند.

۳ – تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه هم چنین در مقطع دکترا نیز امکان پذیر می باشد. دانشگاه های کشور ترکیه همانند دیگر کشورها در صورتی به متقاضیان در مقطع PhD پذیرش تحصیلی می دهند که دارای مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵/۶ به بالا و نمرات و معدل مناسب و دارای مقالات ISI باشند. هم چنین مهم ترین نکته این است که یک نامه قبولی از یک استاد راهنما در دست داشته باشند. در این صورت دانشگاه مورد نظر نیز می تواند به دانشجو پذیرش دهد. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه حدود ۴۰۰۰۰ دلار در سال می باشد. طول دوره تحصیل در این مقطع ۴ سال است که در ۲ سال اول به صورت حضوری در کلاس ها حاضر می شوند و ۲ سال آخر را بیشتر به صورت عملی کارهای تحقیقاتی و عملی انجام می دهند و بر روی موضوع پایان نامه خود می توانند کار کنند. در این مقطع نیز دانشجویان در حدود ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دانشجویی دارند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه

برای تحصیل در این کشور باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و ویزا ارائه شود. برای اخذ پذیرش بسته به کالج و یا دانشگاهی که برای آن اقدام می شود مدارک متفاوتی ممکن است از فرد درخواست شوند.

به صورت کلی این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

مدارک هویتی از جمله ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی در مقاطع قبل

مدارک مبنی بر گواهی پزشکی

مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه

۴ قطعه عکس

مدارک مالی و ارائه تمکن مالی

مدرک زبان در صورت نیاز ترکی یا انگلیسی و یا اثبات دانش آن زبان

لیست دانشگاه های در ترکیه که با ازمون sat پذیرش دارند :

۱- koç university خصوصی

۲- hacettepe uni دولتی

۳- ankara uni دولتی

۴- marmara uni دولتی

۵- gazi uni دولتی

۶- atatürk uni دولتی

۷- uludağ uni دولتی

۸- erciyes uni  دولتی

۹- çukurova uni دولتی

۱۰- akdeniz uni دولتی

۱۱- ondokuz eylül uni دولتی

۱۲- katip çelebi uni دولتی

۱۳- mersin uni دولتی

۱۴- cumhuriyet uni دولتی

۱۵- middle east uni

۱۶- istanbul technical uni

۱۷- boğaziçi uni

۱۸- bilkent uni

۱۹- anadolu uni

۲۰- sabanci uni

۲۱- yıldız technical uni

۲۲- gaziantep uni

۲۳- sakarya uni

۲۴- tobb economies and technical uni

۲۵- fırat uni

۲۶- izmir institute uni

۲۷- suleuyman demirel uni

۲۸- inönü uni

۲۹- çankaya uni

۳۰- pamukkale uni

۳۱- osmangazi uni

۳۲- yüzüncü yil uni

۳۳- istanbul bilgi uni

۳۴- kocaeli uni

۳۵- doğuş uni

۳۶- önsekiz mart uni

۳۷- yeditepe uni

۳۸- başkent uni

۳۹- gaziosmanpaşa uni

۴۰- atilim uni

۴۱- aydin uni

۴۲- bahçeşehir uni

۴۳- samun uni

۴۴- trabzon uni

۴۵- kocatepe uni

۴۶- abant izzet baysal uni

۴۷- balıkesir uni

۴۸- harran uni

۴۹- dicle uni

۵۰- adnan menderes uni

۵۱- mustafal kemal uni

۵۲- trakya uni

۵۳- kafkas uni

۵۴- sıtkı koçman uni

۵۵- gebze technical uni

۵۶- erzincan uni

۵۷- karabük uni

۵۸- galatasaray uni

۵۹- izmir economies uni

۶۰- hitit uni

۶۱- giresun uni

۶۲- çankiri uni

۶۳- necmettin erbakan uni

۶۴- akif ersoy uni

۶۵- yıldırım beyazıt uni

۶۶- düzce uni

۶۷- medipol uni

۶۸- erzurum teknik uni

۶۹- ahievran uni

۷۰- bülent ecevit uni

۷۱- maltepe uni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت تحصیل در مقاطع مختلف باید در  آزمون هایی طراحی شده شرکت نمائید چنانچه قبول شوید می توانید وارد آن دانشگاه شوید

۱- آزمون تومر

۲- آزمون یوس

آزمون تومر چیست ؟

 

 

واژه ی TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز اموزش ترکی هست . لازم به ذکراست که این ازمون یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه برای زبان ترکی است.

این آزمون برای مراکز مختلف آموزشی، دانشگاه‌ها و… اهمیت زیادی داره  و میشه اون رو یکی از پیش شرط‌های ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه دانست ، آن هم دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها ترکی استانبولی است.

هدف از برگزاری آزمون تومرسنجش سطح زبان ترکی متقاضیان است. به زبان ساده تر، این مدرک شبیه به مدارک آیلتس و تافل در زبان انگلیسی ست. همه ی افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این مدرک را داشته باشند که بر اساس نوع نیاز می توانند امتیاز های مختلفی را در آزمون TOMER کسب کنند که در ادامه درباره ی آن توضیح میدهیم.

آزمون TOMER شامل شش بخش است :

Listening ،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production، Writing که دانش زبان ترکی استانبول متقاضیان را در همه ی جنبه ها به دقت می سنجد.

همه ی متقاضیان خارجی تحصیل در مقطع کارشناس دانشگاه های کشور ترکیه باید برای دریافت مدرک TOMER اقدام کنند.

 • متقاضیان این مقطع برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبانی مانند MTU  باید مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را هم ارائه دهند.
 • متقاضیان کار در ترکیه نیز باید مدرک TOMER را به محل کار خود ارائه دهند. تا از تسلط نسبی آن ها بر روی زبان ترکی  اطمینان حاصل شود.
 • افرادی که دوست دارند تابعیت کشور ترکیه را به دست آورند نیز باید در آزمون TOMER شرکت کنند.

نکته مهم : ذکر این مورد ضروری است که در بیشتر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ی مدرک تافل و آیلتس نیز الزامی هست. همچنین در مقطع دکتری هم همه ی دانشجویان ملزم به ارائه ی این مدارک هستند و باید به زبان انگلیسی کاملاً تسلط داشته باشند.

دسته بندی مدرک تومر و سطح های مختلف

 • مدارک در دو نوع متفاوت ارئه میشوند :
  • دیپلما (Diploma) یا دیپلم
  • سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهی نامه

دیپلما

اعتبار این مدرک مادام العمر است و با یک بار شرکت در آزمون TOMER تسلط شما به زبان ترکی استانبولی برای همیشه تائید می شود. دانشگاه های سرتاسر ترکیه مدرک دیپلم TOMER را برای ادامه تحصیل قبول دارند. افراد متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه باید حداقل نمره ی C1 را در این آزمون کسب کنند و افرادی که مایل به کار در ترکیه هستند، با کسب نمره ی C2 نیز می توانند در این کشور فعالیت کنند.

سرتیفیکا

اعتبار این مدرک بین ۶ ماه تا ۲ سال است و در دوسطح مقدماتی و متوسط برگزار می شود. اعتبار گواهینامه ی مقدماتی ۶ ماه است و شرکت کننده در این آزمون باید نمره ی B2 را کسب کند تا بتواند گواهینامه ی متوسط را کسب کند که ۲ سال اعتبار دارد و باید حداقل نمره ی B1 را کسب کند. پس از پایان مدت اعتبار گواهی نامه، متقاضی باید برای تمدید اعتبار آن مجدداً اقدام کند.

همانطور که آزمون TOEFL توسط ETS برگزار می‌شود آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi است برگزار می‌گردد.

تومر ۶ سطح دارد از A1 تا C1 :

 • سطح A1 “توانایی عمومی ارتباطات – مقابله با سوالات و پاسخ های ساده”.
 • سطح A2 “دانش ابتدایی زبان – توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش بینی”
 • سطح B1 “دانش متوسط ​​از زبان – مقابله با برخی از شرایط غیر معمول، به عنوان مثال برای باز کردن یک حساب بانکی”
 • سطح B2 “دانش خوب از زبان – توانایی توصیف طیف گسترده ای از موضوعات به عنوان مثال برای شرح مفصلی از یک مکان”
 • سطح C1 “دانش بسیار خوب از زبان – قادر به مقابله با موضوعات و موضوعات غیر قابل پیش بینی است.”
 • سطح C2 “آگاهی از زبان در یک سطح علمی، شاید بهتر از زبان مادری باشد.”

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام:

۱- دو قطعه عکس پرسنلی

۲- کپی پاسپورت

۳- در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به ترک

در آزمون TOMER ثبت نام کنید. و هزینه ی شرکت در این آزمون را پرداخت کنید .

برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هم می توانید به صورت خود آموز عمل کنید و هم در کلاس های آمادگی TOMER شرکت کنید. در هر صورت مرجع این آزمون کتاب های Hitit است. پس از پایان مجموعه ی این کتاب ها دانش آموزان به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل پیدا می کنند.

باید در آزمون های آنلاینی که به صورت آزمایشی در سایت موسسه ی TOMER برگزار می شود شرکت کنید تا سطح زبان شما مشخص شود و در آن سطح از شما امتحان گرفته شود.
 آزمون آزمایشی در سایت تومر بعد از ثبت نام در آزمون فعال میشود و میتونید ا الی ۲ روز قبل از امتحان  ان را  بدید.

همان طور که اشاره شد آزمون دانشگاه آنکارا به صورت آنلاین برگزار می شود، بنابراین نیاز به مراجعه ی حضوری نیست. مدارک ثبت نام شامل دو قطعه عکس پرسنلی، کپی پاسپورت یا ترجمه ی شناسنامه است.

 

 

 

آزمون یوس چیست؟ (شناخت و بررسی آزمون یوس)

 

تحصیل در ترکیه به همراه بورسیه تحصیلی

قبل از اعزام دانشجو به ترکیه و برای تحصیل در ترکیه با اخذ بورسیه تحصیلی همانند سایر کشورها باید دانشجویان دارای شرایط و رزومه علمی خیلی خوبی باشند. از جمله اینکه پروپوزال قوی، داشتن نمرات بالا، معدل خیلی خوب، مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر، داشتن مدرک زبان آیلتس در حد نمره ۷، داشتن مقالات ISI و استاد راهنمایی که دانشجو را به عنوان یک دانشجوی ممتاز قبول کرده باشد. در این صورت است که دانشگاه های مختلف در این کشور می توانند بورسیه های مختلفی را به دانشجو اعطا نمایند. برخی از بورسیه ها ممکن است که تمام هزینه های تحصیل دانشجو در ترکیه را پوشش دهند و برخی از بورسیه ها نیز ممکن است بخشی از هزینه های تحصیلی را ساپورت نماید. نکته مهم این است که بورسیه تحصیلی معمولا در مقطع دکترا راحت تر اعطا می شود. پس از آن در مقطع فوق لیسانس نیز در برخی موارد و با شرایط خاصی ممکن است به دانشجو بورسیه تعلق گیرد.

 

آزمون YÖS مخففYabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه برای داوطلبین خارجی  است . داوطلبینی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی یا دکترای رشته‌های پزشکی و دنداپزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را دارند می‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر اقدام کنند . اکثر دانشگاه‌های دولتی معتبر ترکیه خود اقدام به طراحی و برگزار آزمون یوس مختص خود می‌کنند . دانشگاه‌های ترکیه این آزمون را هر سال، یک نوبت برگزار می‌کنند .

در این نوشته سعی شده است تا به بررسی کامل آزمون یوس پرداخته شود و به عنوان مرجعی برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند، بدل گردد.

شرایط شرکت در آزمون یوس

آزمون یوس مختص افرادی است که خارج از کشور ترکیه مقطع دبیرستان خود را گذرانده اند ، متقاضیان ایرانی برای شرکت در آزمون یوس باید دارای مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی و یا دانش آموز سال چهارم متوسطه باشند . از نکات مهم تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه برای متقاضیان ایرانی داشتن مدرک پیش دانشگاهی است.

آزمون یوس چگونه در ترکیه برگزار میشود؟

 

پس از اتخاذ تصمیماتی مبنی بر گرفتن آزمون یوس در سال ۲۰۱۰، دانشگاه های ترکیه شروع به برگزاری آزمون YÖS برای آن دسته از دانش آموزانی کردند که میخواستند از این دانشگاه ها پذیرش بگیرند. دانشگاه های ترکیه در آدرس های اینترنتی رسمی خود و وبسایتهایشان، برای هر دانش آموز که میخواست وارد آزمون یوس بشود، ملزوماتی را که دانش آموز باید برای دادن آزمون رعایت کند، مراحل ارائه ی درخواست برای شرکت در آزمون، و در نهایت تاریخ و هزینه ی آزمون را اعلام می کردند .

خوبست بدانید که نتایج اعلام شده‌ی آزمون یوس در دانشگاه های ترکیه، به مدت دو سال دارای اعتبار می باشد. از طرفی باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که اعتبار نتایج منتشر شده از آزمون یوس تنها منحصر به همان دانشگاهی می باشد که دانش آموز در آن امتحان داده است، هرچند که در بعضی موارد استثناهایی نیز بوجود میتواند وجود داشته باشد. هر دوره ی این آزمون هم متفاوت از دوره ی قبلی می باشد، ادارات برخی از دانشگاه های این کشور، امتحانات برگزار شده توسط هر یک از دانشگاه های دیگر را مورد پذیرش قرار میدهند. دانش آموزان هم بر همین اساس میتوانند با همان نمره ی قبولی YÖS به ادارات دانشگاه های مختلف برای ثبت نام مراجعه نمایند.

چه سوالاتی در آزمون یوس YÖS پرسیده می شود؟

آزمون یوس از دو فصل مجزا تشکیل شده است: آزمون مهارتهای یادگیری پایه و آزمون ترکی. در حالیکه آزمون مهارتهای یادگیری پایه از دروسی همچون ریاضیات، هندسه، و بیان نمادین تشکیل شده است، ولی آزمون ترکی را میتوان به دلخواه پاسخ داد.

*آزمون مهارتهای یادگیری پایه به دو زبان انگلیسی و ترکی بر پا میشود.

نمره ی آزمون مهارتهای یادگیری پایه که توان تفکر انتزاعی شرکت کننده ها را مورد سنجش قرار میدهد، نمره ای است که دانشگاه ها از آن به عنوان پایه و معیاری مهم برای پذیرش دانش آموزان استفاده می کنند. نمراتی که دانش آموزان داوطلب از این آزمون کسب می کنند، محاسبه شده و پذیرش ها براساس رتبه بندی نمرات صورت گرفته و نتایج به بخش های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه ها ارجاع داده می شود.

همچنین، باید این را هم گفت که بعضی از دانشگاه های ترکیه در این آزمون تا حدی دست برده و در میان سوالات آن، بخشهایی همچون فیزیک، شیمی، تاریخ و جغرافیا را هم اضافه کرده اند.

آزمون ترکی برای داوطلبان خارجی ورودی جدید به دانشگاه ها در نظر گرفته نمی شود. سوالات این آزمون در صورتی مورد سنجش و نمره دهی قرار میگیرد که دانش آموز خارجی شرکت کننده دانش کافی نسبت به این زبان داشته باشد. دانش آموزانی که نتوانسته اند به رتبه های مورد نظر دست پیدا کنند، قبل از پیشرفت به دوره های آموزشی دانشگاهی، فرصت خواهند داشت تا به مدت یک سال در برنامه های آموزش زبان ترکی شرکت کنند. اگر این دسته از داوطلبان بتوانند در آزمون به موفقیت دلخواه خود برسند، سال بعد وارد دانشگاه خواهند شد و این حق را دارند که دوره های آموزشی خود را پاس کنند.

میزان دشواری آزمون یوس ترکیه

آزمون یوس آزمون بسیار دشواری نیست و می‌توانید از منابع زیادی برای کمک استفاده کنید و همچنین کسانی که بخش هوش و ریاضی را با موفقیت پشت سر بگذارند می‌توانند از دوره ۶ ماهه یادگیری زبان ترکی استفاده کنند، این نشان می دهد که آزمون اول مهم‌تر است.

اما بهتر است که زبان ترکی را یاد بگیرید چون بیشتر دانشگاه‌هایی که زبان انگلیسی هم تدریس می‌کنند خصوصی هستند و شهریه‌های بسیار زیادی را از دانشجویان می‌گیرند به علاوه مردم ترکیه اکثرا انگلیسی نمی‌دانند.

از رشته هایی که می‌توانید در ترکیه تحصیل کنید می‌توان از: پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و … نام برد.

 

 

 

 

شرایط ارائه‌ی درخواست برای آزمون دانش آموزان خارجی (YÖS):

داوطلبانی که برای شرکت در آزمون یوس درخواست میدهند، باید از دبیرستان یا مدارس معادل فارغ التحصیل شده باشند و یا تنها یک سال از درسشان در دبیرستان باقی مانده باشد.

تنها دانش آموزان خارجی میتوانند برای شرکت در این آزمون درخواست بدهند.

دانش آموزانی که از خارج از ترکیه پذیرفته میشوند، با توجه به معیارهای مورد نظر دانشگاه های ترکیه ، کاملاً مورد ارزیابی و بررسی قرار میگیرند.

در ترکیه ، مؤسسات و دانشگاه ها برای پذیرش دانش آموزان بین المللی شرایط و مقررات گوناگونی را لحاظ کرده اند.بنابراین شما بعنوان یک دانش آموزی که متقاضی شرکت در آزمون یوس این دانشگاه ها می باشید، باید قوانین و مقررات مربوط به دانشگاه مورد نظرتان را خوب مورد مطالعه قرار داده و بررسی کنید و همه ی آنچه را که از شما میخواهند برآورده نمایید.

چگونه میتوانید خودتان را برای شرکت در آزمون یوس آماده کنید؟

اگر قصد آن دارید تا خود را بخوبی برای شرکت در آزمون یوس آماده کنید، میتوانید فیلمها و یا کلیپهایی را تماشا کنید که شما را با زبان و نحوه ی زندگی در ترکیه و آداب و رسوم آنها آشنا میکنند .به جز این، میتوانید از یک دیکشنری ترکی استفاده کرده و آن را روزانه بهمراه داشته باشید و بطور منظم آن را مطالعه کنید، تا به این وسیله با واژه ها و عبارات و اصطلاحات مرسوم و رایج در زبان ترکی آشنا گردید.

اگر میخواهید بدانید که در حین آماده شدن برای آزمون یوس، چه مطالبی را باید یاد بگیرید، میتوانید از دیکشنری ترکی و یا جستجوی آنلاین سوالات آزمون یوس استفاده کنید. این کار تا حد زیادی شما را با محیط ترکیه و بخشهای مختلف آزمون آشنا میکند.

 

تحصیل در ترکیه و هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه

پر واضح است که در قضیه اعزام دانشجو به ترکیه ، هزینه های زندگی دانشجویی نیز برای متقاضیان بسیار حائز اهمیت است. برخی از دانشگاه ها دارای خوابگاه نیز می باشند که هزینه های آن ها مقداری پایین تر از خوابگاه های دیگر است و دانشجویان غیر ترکی هم می توانند از این خوابگاه ها استفاده نمایند. اما به صورت کلی دانشگاه های این کشور از نظر امکانات و سطح کیفیت به این صورت نیست که با دانشگاه های کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، دانمارک، هلند، سوئیس، سوئد ، کانادا و… یکسان باشد. هزینه زندگی در کشور ترکیه  به طور میانگین حدود ۲ درصد از کشور ایران بالاتر است. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در شهر استانبول ۹۵ درصد از شهر تهران بالاتر است.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

در سال ۲۰۲۰ به دلیل نزدیکی با ایران و هزینه های پایین آن نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی، مورد توجه دانشجویان میباشد. به همین دلیل اگر چه آمار بیکاری در ترکیه در ژانویه ۲۰۲۰ در حدود ۱۴% گزارش شده و کارفرمایان این کشور معمولا تمایلی به استخدام خارجی ها ندارند٬ این کشور همچنان از جمله مقصدهایی است که ایرانیان انتخاب می کنند. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده اطلاعاتی در خصوص تحصیل در ترکیه و شرایط و هزینه های آن در سال ۲۰۲۰ بیان گردیده که امید است مطالعه آن مفید باشد.

درباره ترکیه و سیستم آموزشی آن

تحصیل در ترکیه به عنوان کشوری که خصوصا در سال های اخیر روند رو به رشدی در عرصه اقتصاد داشته این روزها طرفداران بیشتری پیدا کرده است. شمار دانشجویان بین المللی در خصوص تحصیل در ترکیه در سال های متوالی در حال افزایش است. در حال حاضر به میزان بیش از ۸۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی در کشور ترکیه نیز مشغول به تحصیل می باشد. جزئیات سیستم آموزش عالی ترکیه را در جدول زیر نمایش داده شده است:

دولت ترکیه، در سال ۲۰۲۰ سیاستی بر جذب دانشجویان بین المللی اعمال می کند تا از این طریق رنکینگ دانشگاه های خود را ارتقا دهد. بیشتر تمرکز کشور ترکیه نیز بر جذب دانشجو از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی می باشد. برای رسیدن به این هدف دولت ترکیه به دانشجویان بورسیه می دهد و دانشگاه های ترکیه نیز نسبت به بسیاری دیگر از کشورها خصوصا برای کسانی که از کشورهای خاورمیانه به ترکیه می آیند، شهریه کمتری دارند.

مزایای تحصیل در کشور ترکیه

انتخاب ترکیه به عنوان مقصدی مناسب از دلایل مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در ادامه مقاله به این موارد نیز پرداخته می شود. ترکیه یک کشور چند ملیتی است. کشو ترکیه عملا پلی میان شرق و غرب با روند صعودی تعداد دانشجویان بین المللی از اروپا، آفریقا، ایالات متحده آمریکا و آسیا می باشد.

از مزایای تحصیل در این کشور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید
 • امکان اسفاده از سفارت این کشور برای ورود به کشورهای اروپایی و غیره در مدت زمان کم
 • امکان کار در ترکیه حین تحصیل
 • اخذ ویزای همراه برای تحصیل

تحصیل در ترکیه به زبان ترکی

دانشگاه ها و مدارس ترکیه از سطح آموزشی خوبی برخوردار هستند. ترکیه دارای یکی از روبه رشدترین اقتصادهای دنیا بوده و یکی از دلایل آن موفقیت این کشور در جذب دانشجویان بین المللی و پرطرفدار بودن برای توریست ها بوده است. در واقع مدارک دانشگاهی معتبر ترکیه که در کل دنیا شناخته شده و مقبول می باشد.

امکانات بالای مدارس و دانشگاه ها و تعداد رو به رشد رشته هایی که علاوه بر زبان ترکی استانبولی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند از جمله دلایلی است که دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد برتر در خصوص تحصیل در ترکیه محسوب می شوند. زبان اصلی کشور ترکیه، ترکی می باشد و دانشجویان این امکان را دارند که این زبان را در کلاس های آموزشی این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام این دوره های آموزشی وارد دانشگاه ها شوند. البته این امکان نیز وجود دارد که با زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوید.

تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه

با توجه به پیشرفت های اخیر کشور ترکیه متقاضیان تحصیل در این کشور روز به روز افزایش یافته است. دانشگاه هایی در این کشور وجود دارند که تدریس در رشته های موجود در آن تنها به زبان انگلیسی ارائه داده می­ شود و دانشجویانی که مهارت لازم را در زبان انگلیسی دارند می­ توانند با ارائه مدارک مورد نظر براحتی وارد این دانشگاه ها گردیده و به تحصیل بپردازند. در این دانشگاه ها دانشجویان از امکانات بسیار مناسبی برخوردار خواهند بود.

همچنین این دانشگاه ها بورس های متنوعی را برای دانشجویان در حال تحصیل در نظر گرفته است. جهت آگاهی از چگونگی اخذ این بورس ها می­توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نمائید. از دیگر امکانات موجود در این دانشگاه ها می­ توان به رشته هایی اشاره کرد که قبول شدن در آنها در ایران دشوار است. به همین دلیل اکثر دانشجویان سعی می ­نمایند به تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی روی آورند.

پزشکی در ترکیه

پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در ترکیه محسوب می شود و متقاضیان می توانند این امکان را دریافت نمایند که در دانشگاه های مورد تایید این کشور مشغول به تحصیل شوند. در ترکیه ۶ دانشگاه مورد تایید وجود دارد که برای قبولی در این دانشگاه ها باید در آزمون ورودی این دانشگاه ها قبول شوید. آزمون YOS و SAT این دو آزمون هستند که باید خود را برای شرکت در این آزمون آماده نمائید. SAT معمولا در تعداد کم تری در سال در ترکیه برگذار می شود ولی آزمون YOS در تعداد دفعات بیشتر برگزار می شود. برای این که بتوان با آمادگی بهتری در این آزمون ها شرکت کرد باید در دوره های پیش پزشکی ترکیه شرکت نمود و آمادگی لازم را برای تحصیل پزشکی در ترکیه کسب کرد. اما شرایط تحصیل پزشکی در یک نگاه عبارت است از:

 

آیتم

شرح

نام دوره

(Medical Doctor (MD

مدت دوره

۶ سال

زبان آموزشی

انگلیسی

شرط پذیرش

قبولی در آزمون ورودی YÖS

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

با ارائه مدرک دیپلم می توان برای ورود به دانشگاه ها اقدام کرد و البته نکته حائز اهمیت این است که برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نمود. می توان در ترکیه در موسساتی که فرد را برای این آزمون آماده می نمایند، شرکت نمود.

همچنین می توانید در دوره های زبان ترکی٬ انگلیسی یا آلمانی نیز شرکت کرد. آزمونی که در این کشور برگزار می شود به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد و به فرد این امکان را میدهد انتخاب نماید قصد ادامه تحصیل به چه زبانی را دارد. آزمون YOS یکی از این آزمون ها می باشد که به زبان ترکی می باشد و آزمون SAT یکی دیگر از این آزمون ها می باشد که به زبان انگلیسی می باشد.

تحصیل در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا

برای تحصیل در کشور ترکیه می توان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اقدام نمود. هر کدام از این مقاطع یک آزمون ورودی دارد که رتبه فرد در این آزمون می تواند مشخص نماید که وی در چه رشته ای و در چه دانشگاهی باید تحصیل کند. مدت زمان تحصیل در این کشور مانند سایر کشورهای دیگر است و طبق مدت زمانی که در این جدول ذکر شده است، می باشد:

مقطع تحصیلی

مدت زمان تحصیل

مقطع لیسانس

۴ سال و بعضی مواقع ۳ سال

مقطع فوق لیسانس

۲ سال

مقطع دکترا

۳ سال می باشد

 

هزینه های تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۲۰

شهریه دانشگاه ها و هزینه هایی که بابت زندگی در این کشور پرداخته می شود در سال ۲۰۲۰ بسیار معقول تر و پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است ولی هم چنان سطح آموزشی دانشگاه ها نسبتا خوب می باشد. با این وجود بورسیه های متنوعی نیز وجود دارند که علاوه بر شهریه دانشگاه ها حتی هزینه های زندگی و بیمه را نیز پوشش می دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ها بستگی به این دارد که فرد در دانشگاه های خصوصی یا دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل باشد. در دانشگاه های خصوصی مانند کوچ هزینه تحصیل سالانه ۲۵۰۰۰€ (یورو) می باشد. در صورتی که تحصیل در دانشگاه های دولتی هزنیه تحصیل سالانه ۵۰۰€ تا ۳۰۰۰€ (یورو)‌ می باشد.

هزینه های زندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

 

 

 

 

 

تورم در سال ۲۰۲۰ در ترکیه ۱۲.۶% است این در حالی است که در یک سری کشورهای اروپایی از جمله سوئیس تورم تنها ۱.۲% می باشد. نتیجتا هزینه ای که افرادی که در ترکیه اقامت دارند صرف می کنند سال به سال کمی افزایش پیدا می کند.

 در سال ۲۰۲۰ دانشجویان بین المللی ماهیانه حدود ۴۰۰$ (دلار آمریکا) هزینه زندگی دارند و ترمی بین ۱۰۰$ تا ۱۵۰$ (دلار آمریکا) صرف خرید کتاب و سایر ملزومات دانشگاه می کنند. در جدول ذیل هزینه های زندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۰ به طور دقیق تر ذکر شده است:

اقلام

قیمت (دلار آمریکا)

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

۴.۱۰$

یک وعده غذا در مک دونالد

۳.۷۸$

یک بطری آب معدنی

۰.۲۳$

شیر یک لیتری

۰.۷۵$

۵۰۰ گرم نان سفید

۰.۴۲$

۱ کیلوگرم برنج سفید

۱.۴۶$

۱ کیلوگرم فیله مرغ

۳.۴۹$

۱ کیلوگرم سیب

۰.۸۲$

۱ کیلوگرم موز

۱.۹۲$

بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی

۰.۴۹$

بلیت یک ماهه وسایل نقلیه عمومی

۳۲.۸۳$

حق عضویت یک ماهه باشگاه ورزشی

۲۴.۴۷$

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به صورت ماهیانه

۳۳۶.۶۶$

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر به صورت ماهیانه

۵۱۳.۳۵$

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه

دانشگاه بیل کنت در ترکیه یکی از معتبرترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه دارای دانشکده های مدیریت، هنرهای زیبا، اقتصاد، موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی می­ باشد. هزینه تحصیل در این دانشگاه را ۱۴۰۰۰$ (دلار آمریکا) آدر سال برآورد می شود. دانشگاه فنی آسیای میانه نیز یکی از بهترین دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه است. دانشجویان می ­باید قبل از ورود به دانشگاه فنی خاورمیانه دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل باشند. در صورتیکه دانشجویان دارای مدارک ذکر شده نباشند و تنها ادعا نمایند که از مهارت لازم برخوردار می­ باشند می­ باید ابتدا توسط اساتیدی در این دانشگاه تعیین سطح شوند.

دانشگاه استانبول ترکیه یکی دیگر از دانشگاه هایی است که تحصیل در کشور ترکیه به زبان انگلیسی را ممکن می ­نماید. از آنجائیکه این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی در ترکیه است. دانشجویان برای ورود به تحصیل در این دانشگاه نیاز به پرداخت هزینه قابل توجهی ندارند. همچنین تحصیل داروسازی در ترکیه از جمله رشته های پرطرفدار در این کشور میباشد. دانشگاه بغازیچی ترکیه چهارمین دانشگاهی است که در لیست دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور مشاهده می ­شود. دانشگاه بغازیچی ترکیه دارای ۵ دانشکده می­ باشد. تحصیل در رشته های علوم اجتماعی و مهندسی در این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار می­ باشد.

 

رتبه در سطح بین الملل

رتبه ملی دانشگاه

عنوان دانشگاه

۵۰۱ – ۵۱۰

۲

دانشگاه بیل کنت

۵۹۱ – ۶۰۰

۴

دانشگاه فنی آسیای میانه

۶۵۱ – ۷۰۰

۵

دانشگاه بغازیچی

۸۰۱ – ۱۰۰۰

۹

دانشگاه استانبول

 تعداد رشته های انگلیسی زبان در ترکیه روبه افزایش است. هم چنین بر خلاف کشورهایی مثل کره جنوبی یا فرانسه که مردم فقط به زبان رسمی خود کشور صحبت می کنند مردم ترکیه آشنایی نسبتا خوبی با زبان انگلیسی دارند و نتیجتا برای برقراری ارتباط و گفتگوهای روزمره، خارجی ها با مشکلی مواجه نخواهند بود. مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل یکی از برترین راه های اخذ اقامت محسوب می گردد. متقاضیان تحصیل در ترکیه می بایست با در نظر گرفتن قوانین مربوط به شرایط تحصیل در ترکیه نسبت به این امر اقدام داشته باشند. واجدین شرایط تحصیل در ترکیه نیز می توانند در خصوص مهاجرت به ترکیه با کارشناسان بازیل گروپ نیز تماس حاصل فرمایند.

دانشگاه هنرهای زیبا معمار سنان یکی از دانشگاههای دولتی ترکیه است که در محله فندقلی استانبول در کنار تنگه بسفر قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۸۲ از طرف آقای عثمان حمدی تاسیس شده و به نام معمار سنان، معمار معروف عثمانی نام گذاری شده. تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی می باشد.
دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان از دانشکده های متعددی تشکیل شده است. دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده معماری، دانشکده ادبیات، دانشکده فنی حرفه ای و دانشکده حفظ و بازسازی میراث فرهنگی.
تدریس در این دانشگاه در رشته های معماری، طراحی گرافیک، شهرسازی، رقص مدرن، باستان شناسی، موزیک، جامعه شناسی، تاریخ، فلسفه، مرمت آثار باستانی، ریاضی، مجسمه سازی، طراحی، عکاسی… انجام می گردد.
دانشگاه معمار سینان در رشته های مختلف تبادل دانشجو با کشورهای اروپایی مثل آلمان و هلند را تحت برنامه اراسموس دارا می باشد و با قبول شدن در این دانشگاه می توانید تجربه تحصیل در کشورهای دیگر را هم داشته باشید. به علت دولتی بودن این دانشگاه هزینه شهریه دانشگاه مبلغ ناچیزی میباشد ولی برای ورود به این دانشگاه یک امتحان عمومی، و پس از قبولی در آن، یک امتحان تخصصی در رابطه با رشته هنری مورد نظر در پیش رو خواهید داشت.

 

اطلاعات فوق ، مقاله ای مختصر جهت آشنایی شما عزیزان با دانشگاه های استانبول بود ، در آینده ای نزدیک در خصوص دیگر دانشگاه های استانبول به طور کامل به بحث خواهیم پرداخت.