ثبت برند

 

ثبت برند در ترکیه Trademark Registration In Turkey

ثبت برند در ترکیه : در سالیان اخیر، موضوع ثبت علامت تجاری (برند) در کلیه کشورهایی که در بخش تجارت توسعه یافته اند، گسترش و توسعه چشمگیری داشته است. به طوریکه این کشورها دارای قانون مستقل ناظر بر برندها می باشند. از آن جا که ترکیه، یکی از همسایگان و شرکای اصلی تجاری ایران است، انتخاب و ثبت برند در ترکیه از اهمیت بسزایی برخوردار است. به طوری که هم اکنون ترکیه با ثبت بیش از ۱۰۰ هزار مورد مراجعه در زمینه طرح های صنعتی و مارک تجاری Trademark در جایگاه نخست اروپا قرار دارد. کشور ما نیز طی ده سال اخیر مراجعات زیادی در زمینه ثبت برند در ترکیه داشته است.

روش ها ثبت علامت تجاری در ترکیه   

ثبت برند و علامت تجاری در این کشور دارای ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود می باشد و دو راه اصلی برای ثبت برند و علامت تجاری وجود دارد:

روش اول: درخواست مستقیم به موسسه ثبت اختراع ترکیه

در این روش موسسه ثبت اختراع ترکیه اقدام به بررسی علامت تجاری خواهد کرد و اگر مانعی برای جلوگیری بررسی اولیه وجود نداشته باشد درخواست مورد نظر در بولتن ماهانه علامت تجاری منتشر خواهد شد.

طی سه ماه پس از چاپ در بولتن رسمی چنانچه اشخاص ثالث نسبت به ثبت علامت تجاری مورد نظر اعتراضی اعلام نکنند، علامت تجاری به ثبت خواهید رسید و در روزنامه علائم تجاری منتشر خواهد شد.

چنانچه علامت بررسی علائم تجاری به طور جزئی و یا کامل رد شود متقاضی می تواند ظرف مدت دو ماه تقاضای تجدید نظر نماید تا تقاضا مجدداً مورد بررسی قرار گیرد.

روش دوم: ثبت برند با استفاده از سیستم مادرید

استفاده از سیستم مادرید توسط سازمان مالکیت معنوی جهانی وایپو (WIPO) تنظیم شده است. ثبت برند در این روش به این صورت خواهد بود که می توان در کشورهای عضو کنوانسیون مادرید با پرداخت هزینه های قانونی بصورت جداگانه در هر کشور ثبت نمود.

نکته: سیستم مادرید اکنون دارای ۸۵ عضو متشکل از کشورهایی است که ثبت در آنها از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو این سیستم امکان پذیر خواهد بود.

   (ثبت برند در ترکیه توسط اداره ثبت اختراعات (TPE) انجام می شود)

مدت زمان ثبت برند در ترکیه

درخواست ثبت برند در ترکیه از مرحله تشکیل پرونده تا مرحله ثبت بین ۶ الی ۸ ماه طول می کشد).دو ماه مرحله آزمون، دو ماه مرحله انتشار publication در روزنامه رسمی، دو ماه مرحله تجدید نظر در صورت مخالفت، یک الی دو ماه ثبت و مرحله صدور گواهینامه)

مدارک لازم برای ثبت برند و علائم تجاری در کشور ترکیه به دو دسته تقسیم می شود:

الف) مدارک برای برای اشخاص حقیقی:

  • کپی سند برند ثبت شده در ایران در صورت وجود
  • کپی پاسپورت به همراه ترجمه آن

ب) مدارک برای اشخاص حقوقی:

  • کپی پاسپورت مدیر عامل
  • آگهی تاسیس به همراه روزنامه ترجمه شده
  • کپی سند برند ثبت شده در ایران (در صورت وجود)
  • آگهی آخرین تغییرات به همراه روزنامه ترجمه شده

هزینه رسمی ثبت درخواست علامت تجاری چگونه محاسبه می شود؟

برای ثبت برند در ترکیه ۴۵ دسته مختلف (دسته ۱ تا ۳۴ شامل کالاها و دسته های ۳۵ تا ۴۵ شامل خدمات) وجود دارند که هزینه ها بر اساس نوع دسته، متغیر می باشد. در کل هزینه های ثبت با توجه به مواردی مانند قیمت چند نوبت آگهی، هزینه های بررسی، هزینه وکیل و یا ما به التفاوت هزینه ها، جهت ثبت در تمام یا بخشی از دسته های مختلف به دست می آید.

آیا ترجمه یک علامت تجاری به زبان ترکی برای اهداف استفاده و ثبت علائم تجاری واجب است؟

ترکیه از الفبای لاتین به زبان نوشتاری استفاده می کند. بنابراین، علائم تجاری خارجی بیان شده در الفبای لاتین همانطور که در زبان مبدا آمده است، ثبت می شوند. قانون علائم تجاری ترکیه، نیازی به احراز معنای علامت تجاری ندارد بنابراین، ترجمه علامت تجاری به ترکی لازم نیست. اما اگر در زبان ارائه شده از حروف لاتین استفاده نشده باشد، ارائه ترجمه علامت تجاری به علائم لاتین به اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ترکیه (TURKPATENT) لازم است.

آیا ثبت علائم تجاری غیر سنتی و خاص (۳ بعدی، رایحه، صدا یا حرکت) در ترکیه امکان پذیر است؟

بله، ثبت علائم تجاری غیر سنتی (۳ بعدی، رایحه، صدا یا حرکت در ترکیه) طبق کد مالکیت صنعتی ترکیه امکان پذیر است اما روند ثبت آن متفاوت از بقیه و دارای چالش بیشتری می باشد.

آیا ترکیه علامت تجاری رنگ را می پذیرد؟

رنگ با توجه به تعریف علامت تجاری در قانون می تواند به تنهایی در ترکیه ثبت شود اما در عمل، ثبت رنگ به عنوان علامت تجاری بسیار دشوار است. بنابراین، هنگام ثبت علامت یک رنگ واحد به احتمال زیاد درخواست رد می شود و لازم است متقاضیان ثابت کنند که این رنگ از نظر کالا یا خدماتی که آن را ثبت کرده اند از ویژگی منحصر به فرد در بازار برخوردار است. در صورت ثبت رنگ با ترکیبی از کلمات یا عناصر فیگوراتیو یا تصاویر، امکان محافظت از یک رنگ وجود ندارد. به عبارت دیگر برای ثبت و محافظت از یک رنگ باید آن رنگ بدون هر گونه مؤلفه دیگری در اداره ثبت اختراع و علامت تجاری ثبت شود. هنگام ثبت درخواست علامت تجاری (رنگ) باید صریحاً در فرم درخواست ذکر شده و کد رنگ (کد پنتون) ارائه شود.