اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

مقدمه ای در باب اخذ اقامت ترکیه

یکی از رفتارهای اجتماعی بشرانه از ابتدای خلقت میل به مهاجرت می باشد این رفتار در متون تاریخی کاملاً قابل رویت و بررسی است با تکامل جوامع بشری و گسترش زندگی اجتماعی و شکل گیری جوامع مختلف هر جامعه ای ملزم به داشتن قوانین و مقررات خاص خود گردید و انسانها را به رعایت این قوانین مجاب کرد اما تمامی این قوانین و مقررات مهم نتوانست میل به مهاجرت که از خصوصیات اولیه انسانها
می باشد را از بین ببرد و کماکان میل به مهاجرت در تمامی افراد وجود دارد ، امروزه مهاجرت کردن به مکانهایی که از لحاظ فرهنگی و قومیت به وضعیت موجود افراد نزدیکتر باشد بیشتر مورد توجه قرار می گیرد . یکی از این مقاصد برای هموطنان ایرانی کشور ترکیه است که با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همینطور تنوع و جذابیتهای جغرافیایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. میل به مهاجرت به کشور ترکیه و همینطور تنوع و جذابیتهای جغرافیایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. میل به مهاجرت به کشور ترکیه و همینطور مسافرت آسان به این کشور از دیگر مزایایی است که تعداد مهاجران به این کشور را بیشتر کرده ، با توجه به مقدمه نیاز به دانستن قوانین و مهاجرت به کشور ترکیه برای تمامی افرادی که قصد دارند این کشور را محل بعدی زندگی خود قرار دهند الزامی است.

اولین قدم برای اخذ اقامت ترکیه

در اولین گام برای مهاجرت به کشور ترکیه و اخذ اقامت ترکیه لازم به ذکر است که هموطنان عزیز ایررانی می توانند بدون دریافت ویزا به کشور ترکیه سفر کرده و تا مدت سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند و در صورت تمایل به ادامه ی اقامت در این کشور اقدامات بعدی جهت دریافت اقامت بلند مدت را مبذول بدارند.

در همین مرحله متقاضیان به سفر به کشور ترکیه باید بدانند که پاسپورت ایرانی آنها باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و پس از سفر به کشور ترکیه مقصد اقامتی خود یعنی شهر موردنظر زندگیشان را انتخاب کنند.

پس از مستقر شدن در شهر مورد نظر و در صورت تمایل به دریافت اقامت مراجعه به شرکتهای معتبر دریافت اقامت جهت راهنمایی و انجام امور اقامتی از توصیه های اکید می باشد . نکته بسیار مهمی که تمامی عزیزان باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر اقامت آنها در کشور ترکیه بیش از ۹۰ روز شود و اقدامی بابت دریافت اقامت بلند مدت انجام نشود در زمان خروج جرایم سنگینی را متحمل خواهند شد.

 

انواع اقامت ترکیه

متقاضیان زندگی در کشور ترکیه راههای مختلفی جهت اخذ اقامت ترکیه پیش رو دارند و می توانند یکی از انواع اقامت های ترکیه را داشته باشند ، انواع اقامت ترکیه عبارت است از :

در ادامه به توضیح درباره انواع اقامتها و نحوه دریافت آنها خواهیم پرداخت .

الف) اقامت تابعیت با دریافت شهروندی ترکیه

کشور ترکیه در اقدامی بسیار جذاب برای سرمایه گذاران خارجی قانونی را در سپتامبر سال ۲۰۱۸ وضع کرد که طی آن سرمایه گذاران خارجی با خرید ملک به مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا می توانند.

تابعیت و شهروندی کشور ترکیه را دریافت کرده و بعد از آن اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه نمایند ، این در حالی است که قبل از تصویب این قانون متقاضیان در یافت پاسپورت ترکیه باید مبلغ ۱ تا ۳ میلیون دلار برای خرید خانه سرمایه گذاری می کردند تا موفق به دریافت تابعیت کشور ترکیه شوند.

لازم بذکر است که این موقعیت پایدار نخواهد بود و برای این مقطع زمانی در نظر گرفته شده است و افرادی که بتوانند از این شرایط استفاده کنند به امر مهمی دست پیدا کرده اند.

راه دوم برای دریافت تابعیت و شهروندی کشور ترکیه سرمایه گذاری به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در بانک خواهد بود که در این شرایط نیز متقاضیان می توانند شهروندی کشور ترکیه را کسب کنند البته در هر دو مورد تا ۳ سال اجازه فروش ملک و برداشت مبلغ سرمایه گذاری وجود نخواهد داشت اما بعد از ۳ سال می توان هم ملک را به فروش رساند و هم مبلغ سرمایه گذاری را از بانک خارج کرد.

و اما راه سوم برای دریافت شهروندی کشور ترکیه ایجاد شغل و بیمه نمودن ۵۰ شخص ترک تبار می باشد در واقع از طریق کارآفرینی نیز این امر مقدور خواهد بود. باید توجه داشته باشیم که در صورت دریافت شهروندی کشور ترکیه از تمامی خدمات و امکانات اجتماعی این کشور همانند دیگر شهروندان این کشور بهره مند خواهیم شد.

ب) اقامت توریستی

در این نوع از اقامت فقط اجازه سکونت در کشور ترکیه بدون اجازه کار برای متقاضیان صادر می شود و متقاضیان می توانند از زندگی در کشور ترکیه لذت ببرند . مراحل دریافت اقامت توریستی را از این لینک مطالعه بفرمائید.

ج) اقامت از طریق خرید ملک زیر ۲۵۰ هزار دلار (اقامت مالکیت)

در این نوع از اقامت متقاضیان با خرید ملک و دریافت سند رسمی آن می توانند برای خود و خانواده شان اقدام به دریافت اجازه سکونت کنند و مادامی که ملک خریداری شده به نام آنها باشد می توانند از اجازه اقامت در کشور ترکیه برخوردار باشند .

لازم به ذکر است که در این نوع از اقامت هم اجازه ی کار به این افراد داده نمی شود و برای اینکه بتوانند مشغول به کار بشوند حتماً باید اقدام به دریافت اجازه ی کار کنند.