اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه

حالت های مختلف اجاره خانه در ترکیه

مراحل اجاره خانه در ترکیه شما می توانید در این کشور به مدت چندروزه، یک ماهه، سه ماهه و یک ساله خانه اجاره کنید. مسلما اجاره های زیر یک سال برای افرادی است که به قصد گردش و تفریح به این کشور سفر کرده اند. همان طور که می دانید ایرانیان می توانند بدون گرفتن ویزا به مدت سه ماه در این کشور مستقر شوند. نکته ای که لازم است در مورد آن بدانید این است که اجاره ی منزل به مدت کوتاه به دلیل دردسرهای ایجاد شده برای صاحبانش، هزینه ی بالاتری از اجاره های بلند مدت دارد. اما باز هم اجاره ی منزل در همین مدت کوتاه نیز برایتان به صرفه تر از ماندن در هتل خواهد بود. این امر به این دلیل است که اجاره ی کوتاه مدت منزل حتی در محله ی بالاشهر هزینه ی کم تری نسبت به اقامت در هتل های پایین شهر در بر خواهد داشت.

مراحل اجاره ی خانه در کشور ترکیه

اولین مرحله ارزیابی منزل توسط شما است. دقت داشته باشید که منزل انتخابی با خواسته ها و شرایط شما کاملا هماهنگ بوده و هیچ گاه با بی دقتی و عجله دست به انتخاب نزنید. بعد از تایید خانه اولین اقدامی که باید با آن رو به رو شوید تنظیم قرارداد است. این مرحله بسیار حائز اهمیت است بدین صورت اگر به زبان ترکی تسلط کافی ندارید از فردی که می تواند شما را در این امر یاری دهد کمک بگیرید.

مرحله ی بعدی همانند کشور خودمان، پرداخت کمیسیون بنگاه می باشد. کمیسیون تعیین شده برای بنگاه مسکن در استانبول معادل اجاره ی یک ماه خانه است. بنابراین بسته به اجاره ی ماهیانه منزل مورد نظرتان باید به بنگاه حق کمیسیون اختصاص دهید. برای مثال اگر اجاره خانه شما ماهی ۱۰۰۰ لیر است، برای بستن قرارداد ۱۰۰۰ لیر باید به بنگاه اختصاص دهید. مرحله ی نهایی انجام کارهایی مربوط به حق انشعاب گاز، برق، تلفن و … است که برای این کار باید به اداره مربوطه رفته و حق انشعاب خریداری کنید. مبلغ این حق انشعاب ها برای هر یک چیزی حدود ۴۰۰-۵۰۰ لیر است که هنگام تخلیه به شما بازگردانده خواهد شد. ادارات مربوطه در این خصوص در شهرهای مختلف در مکان های متفاوتی قرار گرفته اند که شما می توانید با جستجو در اینترنت اداره مربوطه در شهر خود را بیابید مهم ترین مواردی که در هنگام عقد قرارداد اجاره خانه در ترکیه باید مد نظر داشته باشید عبارتند از :

  • هنگام عقد قرارداد اجاره، حضور مالک خانه و یا وکیل قانونی وی که وکالت نامه محضری دارد الزامیست، هرگز امضای مشاور املاک رو نپذیرید مگر این که از صاحب ملک وکالت نامه محضری داشته باشد.
  • شما حق کنترل کردن سند خانه (Tapu) و کارت شناسایی مالک خانه را دارید.
  • طبق قانون جدید (June 2018) حق کمیسیون اجاره بنگاه در صورتی که مشاور املاک به شما فاکتور ارائه کند حداکثر به میزان ۱ اجاره به اضافه ارزش افزوده می باشد، در غیر این صورت ارزش افزوده پرداخت نمی گردد.
  • حداکثر مبلغ قانونی جهت پول پیش (Depozito) معادل ۲ ماه اجاره می باشد و پیشنهاد می شود که در قرارداد کلمه معادل ۲ ماه اجاره به جای مبلغ نوشته شود (به طور مثال اگر اجاره ۱۰۰۰ لیر باشد، به جای نوشتن ۲۰۰۰ لیر از عبارت معادل دو اجاره (İki Kira Bedeli) استفاده شود) این امر به شما این امکان را میدهد که در سال های آتی در صورتی که اجاره افزایش یافت در زمان تخلیه خانه، از صاحب خانه معادل دو کرایه افزوده شده را مطالبه نمایید. البته مثالی که زده شد صرفاً جهت اطلاع است و ممکن هست مبلغ دپوزیت معادل یک اجاره باشد.
  • تمامی پرداختی ها رو به حساب صاحب ملک و با شرح پرداخت انجام بدید. هیچ مبلغی رو به جز حق کمیسیون مشاور املاک را به صورت دستی پرداخت نکنید.
  • مبلغی که به عنوان بیعانه(Kapora) نزد مشاور املاک قرار میدهید حداکثر معادل نصف مبلغ اجاره باشد، نه بیشتر. و حتماً در قبال آن رسید دریافت کنید.
  • طبق قانون جدید حداکثر درصد قانونی افزایش کرایه در پایان هر سال معادل درصد Tüfe (قبلاً ÜFE بود) می باشد، که این مبلغ روز سوم هر ماه در سایت TÜİK اعلام میشود.

اجاره خانه در ترکیه